Śladami Wandy Rutkiewicz

Strona poświęcona Wandzie Rutkiewicz

Wyprawa I – Kanczendzonga 2007

Wyprawa na Kanczendzonge zaplanowana na 2007 rok, została ostatecznie odwołana. Kanczendzonga, której szczyt znajduje się na wysokości 8586 m n.p.m. Jest trzecią co do wielkości górą świata. Na oficjalnej stronie Anny Czerwińskiej można przeczytać, że ekspedycja została odwołana ze względu na złe warunki. Jednakże zdobycie Kanczendzongi w ramach cyklu „Śladami Wandy Rutkiewicz” w pewnym sensie i tak się udało. W 2009 roku na szczycie stanęła polska himalaistka Kinga Baranowska.

Baranowska zadedykowała swoje wejście Wandzie Rutkiewicz, która zginęła na Kanczendzondze w 1992 roku. Mimo że Rutkiewicz próbowała zdobyć szczyt już ćwierć wieku temu, to dopiero Baranowska stała się pierwszą Polką, która to osiągnęła. Wspinaczka trwała 16 godzin, a wejście miało miejsce 18 maja.

Niektóre źródła podają, że Kanczendzonga ma nawet 8598 metrów. Góra jest bardzo niebezpieczna. Wielu himalaistów przyznało, że wejście na nią jest trudniejsze niż zdobycie K2. Dlatego też zdobycie szczytu przez Kingę Baranowską przeszło do historii. Dokonała tego, co nie udało się Wandzie Rutkiewicz i szczęśliwie powróciła z wyprawy. Jednocześnie została też piątą kobietą na świecie, której udało się pokonać tę górę oraz trzecim obywatelem Polski, który tego dokonał.

Dzięki udanemu atakowi szczytowemu pamięć Wandy Rutkiewicz odżyła na nowo. Nazwisko znanej himalaistki znowu pojawiło się w mediach. Zdobycie szczytu przez Kingę Baranowską miało miejsce tego samego dnia, w którym Wanda Rutkiewicz zginęła na Kanczendzondze. Jednocześnie dzień ten, stał się dniem pamięci zmarłej gwiazdy szczytów.

Leave A Comment

Your email address will not be published.