Śladami Wandy Rutkiewicz

Strona poświęcona Wandzie Rutkiewicz

Wyprawa III – Dhaulagiri 2008

Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) stał się kolejnym celem Anny Czerwińskiej, realizowanym w ramach cyklu „Śladami Wandy Rutkiewicz”. Ekspedycja wyruszyła 19 marca 2008 roku.

W wyprawie wzięli udział organizatorka Anna Czerwińska, a także Jerzy Natkański, Piotr Szkarłat, Aleksandra Ihnatowicz i Filip Pawluśkiewicz.

Dhaulagiri jest uznawany za jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników. Aż do połowy XIX wieku sądzono, że jest to najwyższa góra świata. Po raz pierwszy zdobyto ją dopiero w roku 1960.

Wyprawa w ramach cyklu „śladami Wandy Rutkiewicz” zakończyła się 28 maja, kiedy to alpiniści wrócili do Warszawy. Od 10 maja do 20 kwietnia rozbili 3 obozy:

  • Obóz I – ok. 5850 m
  • Obóz II – ok. 6400 m
  • Obóz III – ok. 7400 m

Wyprawa była wspierana przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im J. Kukuczki oraz firmy Energizer, Nikon, Wedel, Bergson, Ciba Vision i Getin Bank. Dwutygodniowa ekspedycja niestety nie zakończyła się zdobyciem szczytu. Atak szczytowy podejmowano kilka razy, ale warunki atmosferyczne uniemożliwiły realizację tego zadania.

Alpinistom udało się dojść tylko (lub aż) do wysokości 7100 metrów. Niemniej jednak nie jest to pojmowane jako porażka. Liczyła się próba i upamiętnienie znamienitej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Niewykluczone, że kiedyś uda się w ramach cyklu zdobyć wszystkie ośmiotysięczniki, a o Wandzie znowu zrobi się głośno. Była postacią niezwykłą i zasługuje na uznanie. Dlatego też musimy pielęgnować pamięć o niej. Niekoniecznie w tak spektakularny sposób, ale na tyle wyraźnie, by nazwisko naszej himalaistki nigdy nie przepadło w mrokach historii.

Leave A Comment

Your email address will not be published.