Śladami Wandy Rutkiewicz

Strona poświęcona Wandzie Rutkiewicz

Wyprawa II – Broad Peak 2007

Drugą wyprawą w ramach cyklu „Śladami Wandy Rutkiewicz” było podejście na Broad Peak. W wyprawie brali udział organizatorka i pomysłodawczyni Anna Czerwińska, a także Jerzy Natkański, Jacek Teler, Olaf Jarzemski i Dariusz Załuski. Wyprawa rozpoczęła się 18 czerwca 2007 roku.

Plany dotyczące ekspedycji:

Podczas tej ekspedycji himalaiści mieli zamiar zdobyć jeszcze szczyt K2. Byłaby to oszczędność i możliwość zrealizowania dwóch celów w bardzo krótkim czasie. Niestety udało się wspiąć tylko na Broad Peak.

  • 23 czerwca 2007 na wysokości 6000 m n.p.m. założono obóz I.
  • 26 czerwca na wysokości 7100 m n.p.m. założono obóz II.
  • 20 lipca – zdobyto szczytu.

Wyprawa trwała miesiąc. Przeszkadzał jej śnieg, mróz i schodzące lawiny. Dopiero 10 lipca pogoda zaczęła dopisywać na tyle, że zdobycie Broad Peak zaczęło być realne. 20 lipca Olaf Jarzemski, Jerzy Natkański i Jacek Teler weszli na szczyt. Jerzy i Olaf stanęli na nim o godzinie 16, natomiast Jacek o godzinie 18. Annie Czerwińskiej niedane było wspiąć się na szczyt, gdyż borykała się z kontuzją ręki.

Mimo to wyprawa była jak najbardziej udana. Trzech z czterech himalaistów zdołało zdobyć Broad Peak, tym samym czcząc pamięć Wandy Rutkiewicz. Świat po raz kolejny mógł skierować w naszą stronę oczy i docenić umiejętności polskich himalaistów. Wanda Rutkiewicz z pewnością byłaby dumna z siły i determinacji polskiego zespołu. Jej duch jest wciąż żywy we wspomnieniach tych, którzy jako pierwsi zdobywali największe szczyty świata. Pamięć Wandy Rutkiewicz została uczczona w pięknym stylu i z prawdziwym rozmachem.


Przy redakcji pomagała firma Rzemyk Travel- Biuro podróży Kraków

 

Leave A Comment

Your email address will not be published.