Śladami Wandy Rutkiewicz

Strona poświęcona Wandzie Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz – Mount Everest

Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą z Europy i trzecią kobietą na świecie, której udało się zdobyć najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Polka wspięła się na wysokość 8848 m n.p.m i tym samym pokazała, że bycie kobietą nie oznacza wcale słabości.

Wanda na szczycie

Himalaistka zdobyła szczyt 16 października 1978 roku. Po powrocie tak mówiła o swoim wyczynie:

Ja podchodząc do szczytu, ostatnie 50 metrów szłam bez tlenu, dlatego, że zalodził mi się wlot do maski tlenowej. Musiałam ją zdjąć i ostatnie metry przeszłam, oddychając powietrzem z zewnątrz”.

Wanda była upojona tym, co udało jej się osiągnąć. Opowiadała, że podejście bez tlenu wychodziło jej w tym euforycznym stanie tak samo dobrze, jakby miała tlen. Czyn ten miał podwójne znaczenie historyczne. Tego samego dnia na papieża wybrany został Karol Wojtyła. Wanda Rutkiewicz w ten sposób nieświadomie, ale z wielkim rozmachem uczciła wybór papieża z Polski. Himalaistka podarowała później papieżowi w prezencie kamień, który pochodził z samego wierzchołka Czomolungmy.

Osiągnięcie to było nader ważne w historii światowego himalaizmu. Czasy, w których Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest, były jednocześnie czasami, w których panowało przekonanie, że takie wyczyny nie są dla kobiet. Że nie podołają one takiemu zadaniu albo nie wykonają go po prostu dobrze. Zdobycie przez Wandę największego ośmiotysięcznika złamało to tabu. Nie dość, że trzeciej kobiecie na świecie udało się wejść na szczyt, to jeszcze zrobiła to Polka – obywatelka kraju (powiedzmy to szczerze), niezbyt znanego na świecie. Niestety jej wyczyn w rozsławianiu Polski przyćmił wybór nowego papieża.

Leave A Comment

Your email address will not be published.