Śladami Wandy Rutkiewicz

Strona poświęcona Wandzie Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz na K2

Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą na świecie i jednocześnie pierwszym obywatelem Polski, który zdobył K2. Wydarzenie to do dziś dnia budzi emocje i sprawia, że Wanda Rutkiewicz pozostaje w naszej pamięci.

Wierzchołek K2 posiada opinie jednego z najtrudniejszych ośmiotysięczników. Do dzisiaj nie doczekał się wejścia zimowego, pomimo wielu prób najsłynniejszych Himalaistów.  Zdobycie szczytu K2 było dla Wandy szczególne dlatego, że kobieta zdobiła to w dniu swoich imienin. Dokładnie 23 czerwca 1986 roku. Polka stanęła na szczycie w tak szczególny dla siebie dzień. K2 po raz pierwszy został zdobyty 31 lipca 1954. Rok wcześniej góra została ochrzczona mianem diabelskiej góry. Stało się to po wyprawie amerykańskich wspinaczy, w której zginął jeden z jej uczestników.

Symbolika K2 w karierze Wandy

Wanda zaczynała swoją karierę wspinaczkową w Sokolikach już w wieku 18 lat. Była bardzo utalentowaną sportsmenką i bardzo zdeterminowaną kobietą. W pewnym momencie postanowiła, że zdobędzie K2 i tak też się stało. Zdobycie szczytu uczyniło z niej praktycznie bohaterkę narodową oraz znacząco ugruntowało jej pozycję wśród światowych himalaistów. Pierwsze podejście na K2 Wandy Rutkiewicz czyniła, idąc o kulach. Wcześniej złamała kość udową, ale determinacja nie pozwalała jej się poddać. Niestety szczytu nie udało się zdobyć i Wanda musiała wrócić na K2 po dwóch latach. Drugie podejście również było nieudane. Osiągnęła swój cel dopiero za trzecim razem, kiedy to dołączyła do francuskiej ekspedycji. Stanęła na szczycie dokładnie o 10.15. Godzinę później na szczyt wspięła się również Liliane Barrard.

Mordercza góra okazała się dla Wandy Rutkiewicz górą zwycięską, tym bardziej że tak wiele osób zginęło podczas schodzenia z niej.

(fot. z nagłówk – Svy123/wikipedia; Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.)

Leave A Comment

Your email address will not be published.