Śladami Wandy Rutkiewicz

Strona poświęcona Wandzie Rutkiewicz

Śmierć Wandy Rutkiewicz

Wanda Rutkiewicz zmarła 13 maja 1992 roku podczas zdobywania Kanczendzongi. Podczas wyprawy, w której brał też udział Carlos Carsolio. 12 maja wspinacze wyruszyli z obozu IV, który mieścił się na wysokości 7950 m n.p.m. 12 godzin później Carlos zdobył szczyt. Gdy schodził z niego, na wysokości 8200 metrów spotkał Wandę Rutkiewicz. Himalaistka nie miała ze sobą sprzętu biwakowego, a mimo to była zdecydowana przeczekać noc. Niestety następnej nocy już nie doczekała. Zaginęła, a jej ciało nigdy nie zostało odnalezione.

Tajemnica zabrana do grobu

Tak naprawdę okoliczności, w których zginęła Wanda Rutkiewicz, nigdy nie zostały poznane. Była w tym czasie sama. Zginęła, mając zaledwie 49 lat. Wyprawa, w której straciła życie, była prowadzona przez Carlosa Corsolio i uczestniczył w niej też młody alpinista z Zakopanego – Arkadiusz Gąsienica-Józkowy. Niestety podczas tej wyprawy forma Wandy nie należała do najlepszych.

W wieku prawie 50 lat porwała się na wyczyn, który najprawdopodobniej był już ponad jej siły. Szła najwolniej z całej ekipy. Pierwsza próba ataku szczytowego nie powiodła się. W drugiej brali udział już tylko Carlos i Wanda, ale tylko mężczyzna wrócił z niej żywy. Alpiniści postanowili, że będą szli osobno. Carlos Carsolio miał znacznie większe tempo niż Wanda, więc zdecydowali, że każde zdobędzie szczyt na własną rękę. Ta decyzja przyczyniło się do tego, że dziś nie wiemy, jak zginęła Wanda. Mimo wymiotów i biegunki nie chciała się poddać. Być może to właśnie to ją zgubiło. Nie dała się przekonać do rezygnacji i zejścia na dół. Zginęła, ale pamięć o niej pozostała.

Leave A Comment

Your email address will not be published.