Śladami Wandy Rutkiewicz

Strona poświęcona Wandzie Rutkiewicz

Pierwsze kobiece przejście północnej ściany Matterhornu zimą

Ostatnim wielkim wyczynem Wandy Rutkiewicz w Alpach było przejście zimą północnej ściany Matterhornu. Dokonała tego w 1978 roku wraz z Ireną Kęsą, Anną Czerwińską i Krystyną Palmowską.

Szczyt Matterhornu jest piątym co do wielkości szczytem alpejskim, a jego wysokość wynosi 4478 m n.p.m. Matterhornu ma charakterystyczny szczyt, który jest w umysłach ludzi utożsamiony z sylwetką gór w ogóle. Uznawany jest za najpiękniejszy w Alpach. Jednocześnie wygląda bardzo groźnie, co sprawiło, że był jednym z ostatnich, na którego ludzie porwali się w Alpach. Pierwsi zdobywcy stanęli na wierzchołku tego szczytu w roku 1865.

Przejście północnej ściany przez zespół alpinistek, w tym Wandy Rutkiewicz, był nie lada dokonaniem. Wyczyn ten był tym trudniejszy, że wspinaczka miała miejsce zimą. Jednak zespół poradził sobie doskonale, a osiągnięcie to na dobre zapisało się na kartach historii.

Zdobycie szczytu zostało opisane w książce Anny Czerwińskiej i Krystyny Palmowskiej pt. Dwa razy Matterhorn. Książka została wzbogacona ilustracjami z wyprawy, które pokazują trudności, z jakimi musiały się borykać uczestniczki ekspedycji. Ich wyprawa była pierwszym przejściem zimą składu kobiecego, tak więc zrobiło się o niej głośno na świecie.

Przejście Matterhorn było jednym z tych momentów, które prawdopodobnie uświadomiły Wandzie Rutkowskiej, że może osiągnąć jeszcze więcej. Później jej kariera potoczyła się już w zawrotnym tempie. Kolejne szczyty i kolejne cele stały się jej życiem i uzupełniały listę osiągnięć.

Leave A Comment

Your email address will not be published.